  • DP241-7-16A43
DP241-7-16A43
advertisement
Manufacturer No:
DP241-7-16A43
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DP241-7-16A43
Package:
Datasheet:
DP241-7-16A43
Description:
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DP241-7-16A43
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    93.73mm Lx57.15mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L93.73XB45.97XH57.15 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    3.5A
  • Power - Max
    56VA
  • Output Voltage 1
    16V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    16V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    56 VA
  • Height Seated (Max)
    45.97mm
  • Length
    93.73mm
  • Width
    45.97mm