  • DP241-5-20A24
DP241-5-20A24
advertisement
Manufacturer No:
DP241-5-20A24
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-DP241-5-20A24
Package:
Datasheet:
DP241-5-20A24
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DP241-5-20A24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L71.37XB35.05XH41.4 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    600mA
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    20V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    20V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    12 VA
  • Height Seated (Max)
    35.05mm
  • Length
    71.37mm
  • Width
    35.05mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    71.37mm Lx41.40mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W