  • DNF10-250FI-E
DNF10-250FI-E
advertisement
Manufacturer No:
DNF10-250FI-E
HK JDW NO:
583-DNF10-250FI-E
Package:
Datasheet:
DNF10-250FI-E
Description:
Quick Disconnect Terminal 10-12AWG F 24.1mm 9.1mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
DNF10-250FI-E
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Pbfree Code
    yes
    Female
  • Contact Finish
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.220 (5.59mm)
  • Length
    24.1046mm
  • Length - Overall
    0.949 24.10mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm