  • DMT4D68K-F
DMT4D68K-F
advertisement
Manufacturer No:
DMT4D68K-F
HK JDW NO:
192-DMT4D68K-F
Package:
Datasheet:
Description:
6.8nF Film Capacitor 10% Radial 400V-DC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
DMT4D68K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    5729
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height
    12.78mm
  • Length
    14.4mm
  • Width
    7.3mm