  • DMP26M7UFG-13
DMP26M7UFG-13
advertisement
Manufacturer No:
DMP26M7UFG-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMP26M7UFG-13
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DMP26M7UFG-13
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 6.7m Ω @ 15A, 4.5V ±10V 5940pF @ 10V 156nC @ 10V 20V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 6969
Step5Bar-code shipping tag
DMP26M7UFG-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    2.3W Ta
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.7m Ω @ 15A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5940pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    18A Ta 40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    156nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.8V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A