  • DMN2400UFD-7
DMN2400UFD-7
advertisement
Manufacturer No:
DMN2400UFD-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMN2400UFD-7
Package:
3-UDFN
Datasheet:
DMN2400UFD-7
Description:
MOSFET N-CH 20V 0.9A DFN1212-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMN2400UFD-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-UDFN
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    400mW Ta
  • Turn On Delay Time
    4.06 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 200mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    37pF @ 16V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    900mA Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    500nC @ 4.5V
  • Rise Time
    7.28ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Fall Time (Typ)
    10.54 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13.74 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    900mA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    12V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    20V