  • DMN2004WK-7
DMN2004WK-7
advertisement
Manufacturer No:
DMN2004WK-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMN2004WK-7
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DMN2004WK-7
Description:
Trans MOSFET N-CH 20V 0.54A Automotive 3-Pin SOT-323 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMN2004WK-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.010099mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    550mOhm
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    540mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    200mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    200mW
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    550m Ω @ 540mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    150pF @ 16V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    540mA Ta
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.8V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • Continuous Drain Current (ID)
    540mA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    8V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.54A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    20V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    20 pF
  • Height
    1mm
  • Length
    2.15mm
  • Width
    1.3mm