  • DME1W1P5K-F
DME1W1P5K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME1W1P5K-F
HK JDW NO:
192-DME1W1P5K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DME1W1P5K-F
Description:
DME 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 65V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DME1W1P5K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DME
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.256W 18.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height
    13.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.528 13.40mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    6.5mm