  • DMA50P1600HB
DMA50P1600HB
advertisement
Manufacturer No:
DMA50P1600HB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DMA50P1600HB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 50A -55°C~175°C 40μA @ 1600V 3-Termination Tube TO-247-3 Through Hole
Quantity:
In Stock : 2211
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DMA50P1600HB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    330W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 50A
  • Case Connection
    ANODE AND CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    50A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V