  • DM6W30AQ-13
DM6W30AQ-13
advertisement
Manufacturer No:
DM6W30AQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DM6W30AQ-13
Package:
DO-218AB
Datasheet:
DM6W30AQ-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DM6W30AQ-13
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    33.3V
  • Power - Peak Pulse
    4600W 4.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    95A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    48.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    30V
  • Unidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3600W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ