  • DM6W10A-13
DM6W10A-13
advertisement
Manufacturer No:
DM6W10A-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DM6W10A-13
Package:
DO-218AB
Datasheet:
DM6W10A-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DM6W10A-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    11.1V
  • Power - Peak Pulse
    4600W 4.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    271A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    17V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    10V
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    11.7V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    4600W