  • DLA100B1200LB-TRR
DLA100B1200LB-TRR
advertisement
Manufacturer No:
DLA100B1200LB-TRR
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DLA100B1200LB-TRR
Package:
9-SMD Module
Datasheet:
DLA100B1200LB-TRR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DLA100B1200LB-TRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    9-SMD Module
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1200V
  • Output Current-Max
    124A
  • Current - Average Rectified (Io)
    132A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    400A
  • Forward Voltage-Max
    1.15V
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV