  • DL66R16-24SN-6116
DL66R16-24SN-6116
advertisement
Manufacturer No:
DL66R16-24SN-6116
HK JDW NO:
795-DL66R16-24SN-6116
Package:
Datasheet:
DL66R16-24SN-6116
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
DL66R16-24SN-6116
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Silicon Rubber
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    MIL-DTL-83723 Series III, DL
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Black
  • Applications
    Aerospace, Automotive, Aviation, Military
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A