  • DHS4E4A802MTXB
DHS4E4A802MTXB
advertisement
Manufacturer No:
DHS4E4A802MTXB
HK JDW NO:
535-DHS4E4A802MTXB
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
DHS4E4A802MTXB
Description:
DHS 8000pF Ceramic Capacitor ±20% N4700 2.362Diax0.689L 60.00mmx17.50mm 20°C~85°C 2 Terminations High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Quantity:
In Stock : 2488
Step5Bar-code shipping tag
DHS4E4A802MTXB
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Operating Temperature
    20°C~85°C
    DHS
  • Size / Dimension
    2.362Diax0.689L 60.00mmx17.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    N4700
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Composition
  • Capacitance
    8000pF
  • Voltage - Rated DC
    10kV
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10000V
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Diameter
    60mm
  • Length
    16mm