  • DG201ACJ
DG201ACJ
advertisement
Manufacturer No:
DG201ACJ
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DG201ACJ
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DG201ACJ
Description:
600ns, 450ns SPST - NC 200Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE DG201A 16 Pins 5nA 15V 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
DG201ACJ Overview
As the electronic part is packed in 16-DIP (0.300, 7.62mm), international shipping is convenient. The advanced packaging method Tube provides high reliability. It is mounted in the position Through Hole. The ratio between the number of multiplexer and demultiplexer circuits is 1:1. Around 0°C~70°C TA is the extended operating temperature. Totally, there are 16 terminations. A high-quality output is provided by the electrical component's 4 channels. Powered by a 15V voltage supply, the electrical part should be switched on and run. There are 16 pins injected into the electronic part body. A SPST - NC switching circuit is used for these analog switches. Try searching for DG201A variants of the analog switch ic. There is a standard Multiplexer or Switches analogue multiplexer here. In this switch multiplexer, there are SEPARATE OUTPUT outputs available.
DG201ACJ Features
4 Channels
Switch Circuit: SPST - NC
DG201ACJ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DG201ACJ Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Digital access cross connects
  • SDH/SONET multiplexers
  • Microprocessor controlled systems
  • 65 V DACs
  • Audio/video switches
  • New designs requiring multiplexer functions
  • PCMCIA cards
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Multiplexers
  • Medical Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
DG201ACJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DG201ACJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    15V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DG201A
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-15V
  • Number of Channels
    4
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • On-State Resistance (Max)
    200Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    70 dB
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -18V
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    5nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    5pF 5pF
  • Switch Circuit
    SPST - NC
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    600ns, 450ns
  • Charge Injection
    20pC
  • Crosstalk
    -90dB @ 100kHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    600ns
  • Normal Position
    NC
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±4.5V~18V
  • Length
    19.175mm
  • Width
    7.62mm