  • DG1408EN-T1-GE4
DG1408EN-T1-GE4
advertisement
Manufacturer No:
DG1408EN-T1-GE4
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-DG1408EN-T1-GE4
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
DG1408EN-T1-GE4
Description:
150ns, 120ns 4.7Ohm QUAD Analog Switches 200pA 5V 16-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DG1408EN-T1-GE4 Overview
Due to its 16-VQFN Exposed Pad packaging, the electronic part is convenient for international shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). This analog switch is mounted in Surface Mount. 8:1 is the ratio between multiplexers and demultiplexers. Operating temperature around -40°C~125°C TA extended. The total number of terminations is 16. Due to its 8 channels, the electrical component produces high-quality output. With a 5V voltage supply, the electrical component should be turned on and run. The circuits in this analogue multiplexer number 1. This digital multiplexer has 3.2Ohm internal resistance. Integrated with an analog IC SINGLE-ENDED MULTIPLEXER.
DG1408EN-T1-GE4 Features
8 Channels
-3db Bandwidth: 46MHz
DG1408EN-T1-GE4 Applications
There are a lot of Vishay Siliconix DG1408EN-T1-GE4 Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Channel Banks
  • RGB switches
  • DSLAMs
  • Frame Relay Equipment
  • Access Concentrators
  • ISDN NT1/TA
  • Data Acquisition Systems
  • Existing multiplexer applications (both fault-protected and nonfault-protected)
  • Wireless Local Loop
  • PDH Multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
DG1408EN-T1-GE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    3.2Ohm
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Channels
    8
  • Number of Circuits
    1
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    4.5V~24V ±4.5V~16.5V
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • -3db Bandwidth
    46MHz
  • On-State Resistance (Max)
    4.7Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    60 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    200pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    14pF 89pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.2Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    150ns, 120ns
  • Charge Injection
    100pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    200m Ω
  • Crosstalk
    -64dB @ 1MHz
  • Switch-on Time-Max
    390ns
  • Switch-off Time-Max
    340ns
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    4mm