  • DFLZ7V5-TP
DFLZ7V5-TP
advertisement
Manufacturer No:
DFLZ7V5-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-DFLZ7V5-TP
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DFLZ7V5-TP
Description:
ZENER DIODE 2Ohm ±5% 5μA @ 3V -55°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER SOD-123F
Step5Bar-code shipping tag
DFLZ7V5-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dynamic Impedance-Max
    2Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    100mA