  • DF9A-11S-1V(20)
DF9A-11S-1V(20)
advertisement
Manufacturer No:
DF9A-11S-1V(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF9A-11S-1V(20)
Package:
Datasheet:
DF9A-11S-1V(20)
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 11 Positions DF9 Tin PHOSPHOR COPPER
Step5Bar-code shipping tag
DF9A-11S-1V(20)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DF9
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    11
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    11
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.366 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    1mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.165 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -45°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.13 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Height Above Board
    0.130 3.30mm
  • Stack Height (Mating)
    4.3mm