  • DF80-50P-0.5SD(51)
DF80-50P-0.5SD(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF80-50P-0.5SD(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF80-50P-0.5SD(51)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF80-50P-0.5SD(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF80
  • Feature
    Closed End
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Contact Type
    Outer Shroud Contact
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Wire Gauge
    32-36 AWG, 40-46 AWG
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Wire/Cable Type
    Discrete
  • Wire Gauge (Max)
    36 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    32 AWG