  • DF71243D50FPV#Z1
DF71243D50FPV#Z1
advertisement
Manufacturer No:
DF71243D50FPV#Z1
HK JDW NO:
668-DF71243D50FPV#Z1
Package:
48-LQFP
Datasheet:
DF71243D50FPV#Z1
Description:
128KB 128K x 8 FLASH SH-2 32-Bit Microcontroller SuperH® SH Tiny Series DF71243 48 Pin 50MHz 5V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 7221
Step5Bar-code shipping tag
DF71243D50FPV#Z1
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    SuperH® SH Tiny
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    DF71243
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-2
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    SCI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10mm