  • DF70845AD80FPV
DF70845AD80FPV
advertisement
Manufacturer No:
DF70845AD80FPV
HK JDW NO:
668-DF70845AD80FPV
Package:
112-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH SH-2 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7080 Series DF70845 112 Pin 80MHz 3.3V 112-LQFP
Quantity:
In Stock : 1190
Step5Bar-code shipping tag
DF70845AD80FPV
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    112-LQFP
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • Series
    SuperH® SH7080
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    112
  • Termination
    SMD/SMT
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    DF70845
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SCI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    76
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-2
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, FIFO, I2C, SCI, SSU
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Access Time
    80 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    11
  • Address Bus Width
    30
  • Density
    4 Mb
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    8
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    20mm