  • DF62C-3S-2.2C
DF62C-3S-2.2C
advertisement
Manufacturer No:
DF62C-3S-2.2C
HK JDW NO:
355-DF62C-3S-2.2C
Package:
Datasheet:
DF62C-3S-2.2C
Description:
2 Rows Socket Bulk White 3 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF62 PBT
Quantity:
In Stock : 17977
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF62C-3S-2.2C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Free Hanging, Panel
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Series
    DF62
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    3
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.087 2.20mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Depth
    7.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Length
    9.55mm
  • Width
    4.9mm