  • DF60-4S-10.16C
DF60-4S-10.16C
advertisement
Manufacturer No:
DF60-4S-10.16C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF60-4S-10.16C
Package:
Datasheet:
DF60-4S-10.16C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 4 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF60 PBT
Step5Bar-code shipping tag
DF60-4S-10.16C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EnerBee™ DF60
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    4
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
    YES
  • Pitch
    0.400 10.16mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    24.4mm
  • Current Rating
    38A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL,TUV
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Resistance
    2mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    3000VAC V
  • Wire Gauge (Max)
    8 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    42.68mm
  • Width
    18mm