  • DF40C-40DS-0.4V(58)
DF40C-40DS-0.4V(58)
advertisement
Manufacturer No:
DF40C-40DS-0.4V(58)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF40C-40DS-0.4V(58)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions DF40 Gold PHOSPHOR BRONZE
Quantity:
In Stock : 2893
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF40C-40DS-0.4V(58)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF40
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.418 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.113 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.057 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.057 1.45mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm 2mm 2.5mm 3.5mm 4mm