  • DF37NB-40DS-0.4V(51)
DF37NB-40DS-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF37NB-40DS-0.4V(51)
HK JDW NO:
355-DF37NB-40DS-0.4V(51)
Purchasing and Inquiry
DF37NB-40DS-0.4V(51) Overview
DF37NB-40DS-0.4V(51) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF37NB-40DS-0.4V(51) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF37NB-40DS-0.4V(51) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF37NB-40DS-0.4V(51)
  • Contact Material
    Bronze
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Current Rating
    300mA
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm