  • DF37NB-16DS-0.4V(51)
DF37NB-16DS-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF37NB-16DS-0.4V(51)
HK JDW NO:
355-DF37NB-16DS-0.4V(51)
Purchasing and Inquiry
DF37NB-16DS-0.4V(51) Overview
DF37NB-16DS-0.4V(51) Features
Mounting Type:Surface Mount
DF37NB-16DS-0.4V(51) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF37NB-16DS-0.4V(51) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF37NB-16DS-0.4V(51)
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Reach Compliance Code
    unknown
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm