  • DF37B-60DS-0.4V(51)
DF37B-60DS-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF37B-60DS-0.4V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF37B-60DS-0.4V(51)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 60 Positions DF37 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
Step5Bar-code shipping tag
DF37B-60DS-0.4V(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF37
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm