  • DF37B-16DP-0.4V(74)
DF37B-16DP-0.4V(74)
advertisement
Manufacturer No:
DF37B-16DP-0.4V(74)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF37B-16DP-0.4V(74)
Purchasing and Inquiry
DF37B-16DP-0.4V(74) Overview
DF37B-16DP-0.4V(74) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF37B-16DP-0.4V(74) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF37B-16DP-0.4V(74) Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Military Technology
  • Datacom
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
DF37B-16DP-0.4V(74)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    300mA
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.030 0.75mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm