  • DF3-13S-2C
DF3-13S-2C
advertisement
Manufacturer No:
DF3-13S-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF3-13S-2C
Package:
Datasheet:
DF3-13S-2C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 13 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF3 Polyamide
Quantity:
In Stock : 2810
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF3-13S-2C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF3
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    13
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.8mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    2mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    28mm
  • Width
    4.6mm