  • DF3-13EP-2C
DF3-13EP-2C
advertisement
Manufacturer No:
DF3-13EP-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF3-13EP-2C
Package:
Datasheet:
DF3-13EP-2C
Description:
1 Rows Plug Bulk Black 13 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DF3 Polyamide
Quantity:
In Stock : 976
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF3-13EP-2C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF3
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    13
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    2mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.437 inch
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    28 AWG
  • Wire Size (Max)
    22 AWG
  • Height
    5mm
  • Length
    28mm