  • DF3-12S-2C
DF3-12S-2C
advertisement
Manufacturer No:
DF3-12S-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF3-12S-2C
Package:
Datasheet:
DF3-12S-2C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF3 Polyamide
Quantity:
In Stock : 1600
Step5Bar-code shipping tag
DF3-12S-2C
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    2mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.268 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Withdrawl Force-Min
    .30024 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    28 AWG
  • Wire Size (Max)
    22 AWG