  • DF28N-150DS-0.4V(51)
DF28N-150DS-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF28N-150DS-0.4V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF28N-150DS-0.4V(51)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 150 Positions DF28 Gold
Step5Bar-code shipping tag
DF28N-150DS-0.4V(51)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF28
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    150
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    150
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height Above Board
    0.136 3.45mm