  • DF2626FA20JV
DF2626FA20JV
advertisement
Manufacturer No:
DF2626FA20JV
HK JDW NO:
668-DF2626FA20JV
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
DF2626FA20JV
Description:
256KB 256K x 8 FLASH H8S/2600 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2600 Series DF2626 100 Pin 20MHz 100-BFQFP
Quantity:
In Stock : 6187
Step5Bar-code shipping tag
DF2626FA20JV
    Select All
  • Core Processor
    H8S/2600
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, SCI, SmartCard
  • Data Converter
    A/D 16x10b; D/A 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Max Frequency
    20MHz
  • Number of Programmable I/O
    51
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    100-BFQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-QFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    H8® H8S/2600
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DF2626
  • Interface
    CAN, SCI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    51
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    12K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V