  • DF22L-2S-7.92C(28)
DF22L-2S-7.92C(28)
advertisement
Manufacturer No:
DF22L-2S-7.92C(28)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF22L-2S-7.92C(28)
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Red 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF22 Polyamide
Quantity:
In Stock : 56036
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF22L-2S-7.92C(28)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EnerBee™ DF22
  • Feature
    Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Red
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.312 7.92mm
  • Total Number of Contacts
    2
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    20mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    5mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    15.5mm
  • Width
    11.55mm