  • DF2132RTF20V
DF2132RTF20V
advertisement
Manufacturer No:
DF2132RTF20V
HK JDW NO:
668-DF2132RTF20V
Package:
80-TQFP
Datasheet:
DF2132RTF20V
Description:
64KB 64K x 8 FLASH H8S/2000 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2100 Series DF2132 80 Pin 20MHz 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 60
Step5Bar-code shipping tag
DF2132RTF20V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    DF2132
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    57
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • Core Processor
    H8S/2000
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    IrDA, SCI
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of Programmable I/O
    58
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA