  • DF1BZ-10DP-2.5DSA
DF1BZ-10DP-2.5DSA
advertisement
Manufacturer No:
DF1BZ-10DP-2.5DSA
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF1BZ-10DP-2.5DSA
Package:
Datasheet:
DF1BZ-10DP-2.5DSA
Purchasing and Inquiry
DF1BZ-10DP-2.5DSA Overview
DF1BZ-10DP-2.5DSA Features
DF1B series
DF1BZ-10DP-2.5DSA Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-10DP-2.5DSA Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Measuring & Control Technology
  • Military Technology
  • Transportation
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Communication
  • Data Technology
  • Embedded systems
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
DF1BZ-10DP-2.5DSA
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
    DF1B
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Feature
    Keying Slot
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.6mm
  • Insulation Height
    0.374 9.50mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.098 2.50mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.098 (2.50mm)
  • Contact Length - Post
    0.142 3.60mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Contact Length - Mating
    0.177 4.50mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    White
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Overall Contact Length
    0.417 10.60mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.098 inch
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Height
    9.5mm
  • Length
    15mm
  • Stack Height (Mating)
    14mm