  • DF1BA-7EP-2.5RC
DF1BA-7EP-2.5RC
advertisement
Manufacturer No:
DF1BA-7EP-2.5RC
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF1BA-7EP-2.5RC
Package:
Datasheet:
DF1BA-7EP-2.5RC
Description:
1 Rows Plug Bulk White 7 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide
Quantity:
In Stock : 1588
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF1BA-7EP-2.5RC
  • Length
    26mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    7
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    7
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Contact Termination
    Crimp, IDC
  • Height
    8.1mm