  • DF1BA-5EP-2.5RC
DF1BA-5EP-2.5RC
advertisement
Manufacturer No:
DF1BA-5EP-2.5RC
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF1BA-5EP-2.5RC
Package:
Datasheet:
DF1BA-5EP-2.5RC
Description:
1 Rows Plug Bulk White 5 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide
Step5Bar-code shipping tag
DF1BA-5EP-2.5RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF1B
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    5
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    5
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    18.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Row Spacing
    2.5 mm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Contact Termination
    Crimp, IDC
  • Length
    21mm