  • DF1B-3S-2.5R
DF1B-3S-2.5R
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-3S-2.5R
HK JDW NO:
355-DF1B-3S-2.5R
Package:
Datasheet:
DF1B-3S-2.5R
Description:
1 Rows Receptacle Bulk White 3 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide
Quantity:
In Stock : 179346
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-3S-2.5R
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
  • Series
    DF1B
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    White
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    11.5mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Contact Termination
    Crimp, IDC
  • Height
    4.4mm
  • Length
    7.5mm