  • DF1B-3ES-2.5RC(16)
DF1B-3ES-2.5RC(16)
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-3ES-2.5RC(16)
HK JDW NO:
355-DF1B-3ES-2.5RC(16)
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Blue 3 Positions Panel Mount, Snap-In Female Socket Crimp, IDC DF1B
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-3ES-2.5RC(16)
    Select All
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Insulation Material
  • Series
    DF1B
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Blue
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V