  • DF14-5S-1.25C
DF14-5S-1.25C
advertisement
Manufacturer No:
DF14-5S-1.25C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF14-5S-1.25C
Package:
Datasheet:
DF14-5S-1.25C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Beige 5 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF14 Polyamide
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF14-5S-1.25C
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Series
    DF14
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    5
  • Color
    Beige
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    5
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm