  • DF13-40DS-1.25C
DF13-40DS-1.25C
advertisement
Manufacturer No:
DF13-40DS-1.25C
HK JDW NO:
355-DF13-40DS-1.25C
Package:
Datasheet:
DF13-40DS-1.25C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Beige 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF13 Polyamide
Quantity:
In Stock : 4265
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF13-40DS-1.25C
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • Contact Type
    Female Socket
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
    UL
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.148 inch
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.157 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Row Spacing
    0.049 (1.25mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V