  • DF13-14P-1.25H(51)
DF13-14P-1.25H(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF13-14P-1.25H(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF13-14P-1.25H(51)
Package:
Description:
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.142 3.60mm Height
Step5Bar-code shipping tag
DF13-14P-1.25H(51)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF13
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    14
  • Insulation Height
    0.142 3.60mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Beige
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.872 inch
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    GUIDE SLOT(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V