  • DF11-18DS-2C
DF11-18DS-2C
advertisement
Manufacturer No:
DF11-18DS-2C
HK JDW NO:
355-DF11-18DS-2C
Package:
Datasheet:
DF11-18DS-2C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF11
Quantity:
In Stock : 21600
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF11-18DS-2C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Contact Plating
    POLYAMIDE
  • Mounting Option 1
    LOCKING MECH
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    DF11
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    100 PCS. PER PACK
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Straight
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.787 inch
  • Lead Pitch
    2mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED RIB(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    30 AWG