  • DF1-11S-2.5C
DF1-11S-2.5C
advertisement
Manufacturer No:
DF1-11S-2.5C
HK JDW NO:
355-DF1-11S-2.5C
Package:
Datasheet:
DF1-11S-2.5C
Description:
1 Rows Socket Bulk Brown 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF1
Step5Bar-code shipping tag
DF1-11S-2.5C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mount
    Free Hanging
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Brown
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    11
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.236 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.382 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Insertion Force-Max
    4.3924 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    28 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG