  • DEL5W1P500M40LF
DEL5W1P500M40LF
advertisement
Manufacturer No:
DEL5W1P500M40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DEL5W1P500M40LF
Step5Bar-code shipping tag
DEL5W1P500M40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    5
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    5 (4 + 1 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power (Not Included)
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 40A
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    40A