  • DEA1X3F270JC3B
DEA1X3F270JC3B
advertisement
Manufacturer No:
DEA1X3F270JC3B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DEA1X3F270JC3B
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DEA1X3F270JC3B
Description:
DEA 27pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.236Dia 6.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 4068
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DEA1X3F270JC3B
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    3.15kV
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3150V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2424
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm