  • DEA1X3D390JP2A
DEA1X3D390JP2A
advertisement
Manufacturer No:
DEA1X3D390JP2A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DEA1X3D390JP2A
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DEA1X3D390JP2A
Description:
DEA 39pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.197Dia 5.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 12131
Step5Bar-code shipping tag
DEA1X3D390JP2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    DEA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2020
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm