  • DEA1X3A181JN2A
DEA1X3A181JN2A
advertisement
Manufacturer No:
DEA1X3A181JN2A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DEA1X3A181JN2A
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
DEA 180pF Ceramic Capacitor 5% -1000 ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 3455
Step5Bar-code shipping tag
DEA1X3A181JN2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    DEA
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -1000 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    20°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2816
  • Voltage
    1kV
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    10.0076mm
  • Length
    7mm