  • DE6B3KJ331KN3A
DE6B3KJ331KN3A
advertisement
Manufacturer No:
DE6B3KJ331KN3A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DE6B3KJ331KN3A
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DE6B3KJ331KN3A
Description:
KJ 330pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 14527
Step5Bar-code shipping tag
DE6B3KJ331KN3A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KJ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety, Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    3228
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm
  • Width
    7mm